2019 yazında ilk defa ziyaret ettiğimiz Cunda, sadece bir iki gün geçirmemize rağmen , çok kısa sürede bizi buraya yaşamaya ikna etti: )
O zamandan beri yaz kış buradayız. Eh az biraz Cundalı sayılırız artık. Çok sevdik. Misafir gibi geldiğimiz ada bizi hep çok güzel ağırladı. Hala buradayız 🙂

Balıkesir, Ayvalık’tan ulaşım sağlayabileceğiniz Cunda ( Alibey Adası) , Ege Denizi’nde yer alan, tarihi ve kültürel zenginliği, doğal güzellikleri ve lezzetli mutfağıyla, ziyaretçilerine unutulmaz bir deneyim sunar. Türkiye’nin Ege Denizi’nde bulunan dördüncü büyük adasıdır. Ada, eski Rum evleriyle ünlüdür. Rum mimarisinin güzelliklerini yansıtan bu tarihi taş evler, dar sokaklarında gezerken sizi büyüler. Aylak aylak dolaşıp kayboldum sanırken, hemen çarşıyı kıyıdan köşeden görüverirsiniz. Tarihi evlerin yanı sıra, berrak denizi ve güzel plajlarıyla deniz severler için de cazip bir turizm destinasyonudur. Cunda’nın meşhur , gezilecek görülecek yerleri vardır. Hani gelmişken uğramadan gitme yerleri. Onları Google’da sorguladığınızda rahatlıkla bulabilirsiniz. Ben size gönlümüzün şampiyonlar ligini yazacağım.

 • Ayvalık’tan hareket eden belediye otobüsü, taksi veya minibüsler ile Cunda’ya 15-20 dakikada gelebilirsiniz ya da kıyıdan kalkan küçük teknelerle manzara eşliğinde Cunda sahile ulaşabilirsiniz.
 • Yazın ve baharın tüm aylarında tadı başkadır Cunda’nın . Sadece Cunda’da vakit geçireceğim derseniz 2-3 gün burası  için yeterlidir.
 • Ayvalık’tan Cunda adasına geçerken 2 köprü geçersiniz. İlk köprü Ayvalık ile Lale adasını birbirine bağlar. İkinci köprü ise Lale Adasından Cunda’ya geçmenizi sağlar.
  Bu köprü Türkiye’nin ilk boğaz köprüsü olma özelliğine sahiptir. Çok sevimlidir.
 • Aracınız var ise Merkez Otopark’a güvenle bırakın. Ahmet Abi’nin pırıl pırıl ailesi sizi karşılar. Hem konumu hem sahipleri sebebiyle kafanızın rahat eder.
 • Sahilde bulunan Su kooperatifinde çayınızı kahvenizi için. Balıkçıların , Cunda kedilerinin bereketini izleyin.
 • Cunda’nın cumartesi sabah pazarına gidin. Erken saatte kurulup, öğle sonrası hemen toparlanır. Mevsimlik otlar, taze peynirler , çeşit çeşit zeytinler bulunur.
  Zeytinyağı, Cunda Tulum Peyniri ve Sepet Peyniri almayı unutmayın.
 • Bembeyaz kıyafetleri içinde ellerinde çiçeklerle Rukiye Abla’yı görürseniz ondan çiçek alın. Genelde akşam saatlerinde çarşıda olur.
 • Ada tekne turlarına katılabilirsiniz. Cunda Denizin tadını çıkarmanın en güzel yolu tekne turları.  Sürpriz manzaralara hazır olun.

Cunda Mekan Önerileri

Plajlar ve Koylar
Mola Beach ( Pateriça Koyu)
Sakin Plaj (Pateriça Koyu)
Burcu Restoran ( Çataltepe Koyu )
Arka Deniz Halk Plajı
Ada Camping ( Ortunç Koyu )

Rakı , Balık , Meze
Lal Girit Mutfağı
Ayna Cunda (en iyi menü)
Cunda Laterna
Burcu Restoran ( Çataltepe)
Vira Balık Restoran
Bay Nihat 1978
Son Vapur
Papaz’ın Evi

Alışveriş
Atölye Patika
Serracota : )
Sokak Kedisi
Pina Dükkan
Kesebir Mandıra
Pateriça Ada Mandıra
Evliyazade Zeytinyağı
Köklü Zeytincilik

Konaklama
Efruze Otel
Alesta Otel
Mola Cunda
Despotevi
Aksaç Otel

Kokteyl, Alternatif İçecekler
Orman Cunda ( en iyi kokteyl )
1909 Cunda
Adab Çorbacısı  ( en iyi çorba )
Cunda Bahçecik ( en iyi kahvaltı )
Nona Cunda ( en iyi kahve ve tatlı )
Dondurmacı Cemal